Zastosowanie podkładów korkowych
Podkład korkowy ma wiele wszechstronnych zastosowań. Stosuje się go jako izolator akustyczny i termiczny, a także jako dekorację ścian czy podłóg. Oprócz tego może być wykorzystywany w formie wypełnienia dylatacyjnego czy wibroizolatora budynków, pomieszczeń oraz maszyn.
Rodzaje podkładów mogą różnić się pod względem twardości, elastyczności, kompresji, czy wytrzymałości. Jako produkty w tworzywa naturalnego są wyborem ekologicznym, pochłaniającym CO2 i niemającym wpływu na pogorszenie stanu środowiska.
Dlaczego jeszcze warto je stosować? Podkłady korkowe gwarantują zwiększenie komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Poprawiają efektywność energetyczną i obniżają koszty zużycia energii. Poza tym izolują akustycznie, czyli ograniczają dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Są znane również ze swoich właściwości wibroizolacyjnych, czyli amortyzujących siłę uderzeń, o czym decyduje ich wysoka sprężystość i elastyczność.
Podkład korkowy pod panele i nie tylko
Zazwyczaj korek jest stosowany jako podkład wyciszający pod panele oraz jako płyta dźwiękochłonna na ścianę. W tym pierwszym przypadku zwiększa komfort cieplny oraz izolację akustyczną. W drugim umożliwia zredukowanie hałasu (np. z telewizora lub ruchu ulicznego) nawet o 96%. Jest to możliwe dzięki właściwie dobranemu aglomeratowi korkowemu. Ostateczna efektywność takich płyt zależy oczywiście od częstotliwości fal dźwiękowych.
To naturalne tworzywo powszechnie stosowane zarówno w mieszkaniach, jak i obiektach komercyjnych. Niektóre modele nadają się także na ogrzewanie podłogowe. Podkład korkowy montowany na podłożu zapewnia komfort stopom w trakcie chodzenia, zwiększa wytrzymałość na obciążenia, zabezpiecza przed wilgocią, oraz wyrównuje zgłębienia punktowe.