Strona główna Dom Żarówki. Ich rodzaje, właściwości, wady i zalety

Żarówki. Ich rodzaje, właściwości, wady i zalety

349
PODZIEL SIĘ

Do niedawna, w każdym domu świeciły zwykłe, tradycyjne żarówki i nikt nie zastanawiał się nad wyborem ich odpowiedniego rodzaju i formy. Obecnie, sklepowe półki pełne są różnych rodzajów żarówek. Wybór dotyczy nie tylko mocy, kształtu czy barwy, ale i innych parametrów. Jakie są zatem rodzaje żarówek i jak wybrać te najbardziej odpowiednie?

Tradycyjne żarówki wolframowe

Nazywane również żarowymi, żarówki tradycyjne to najprościej mówiąc szklane bańki, w których środku znajduje się drucik. Przez drucik przepływa prąd wytwarzający strumień światła. Żarówki tradycyjne emitują światło zbliżone do promieni słonecznych, dobrze odwzorowują kolory a ich cena jest wyjątkowo niska. Więcej zalet niestety nie mają. Z głównych wad wymienić można natomiast krótką żywotność (ok. tysiąc godzin pracy), dość dużą awaryjność oraz wysokie zużycie energii elektrycznej pociągające za sobą wysokie koszty użytkowania. Z powodu powyższych wad, tradycyjne żarówki wolframowe są wycofywane z rynku, a zastępują je żarówki nowszej generacji.

Żarówki typu LED

Nazywane także lampami LED, żarówki LEDowe to tak naprawdę diody elektroluminescencyjne zamknięte w obudowach o kształtach żarówek. Są obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o oświetlenie. Głowna ich zaleta to trwałość. Żarówki LEDowe są bardzo trwałe, a ich czas pracy szacuje się na około 100 tysięcy godzin pracy, a więc są o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki. Ich zaletą jest także bardzo wysoka energooszczędność. Za wadę można uznać ich wysoką cenę, lecz mimo tego warto się zastanowić nad ich zakupem – głównie ze względu na niskie koszty eksploatacyjne, które z stosunkowo krótkim czasie niwelują koszt zakupu.

Sklep internetowy E-klosz posiada w swoim asortymencie m.in. lampy elewacyjne, kinkiety i plafony – sprawdź!

Lampy halogenowe

Nazywane są również żarówkami halogenowymi. To źródła światła elektrycznego. Są rozwinięciem technologii tradycyjnych żarówek. W tym wypadku, szklana obudowa z wolframowym żarnikiem wypełniona jest szlachetnym gazem z niewielką ilością halogenu. Jego zadaniem jest regeneracja żarnika. Dzięki temu obudowa żarówki nie ciemnieje, a ona sama świeci stałą ilością światła przez cały okres użytkowania. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, halogeny mają trochę większą trwałość (około dwa tysiące godzin pracy) i zużywają około jednej trzeciej energii mniej.

Żarówki energooszczędne

Nazywane także świetlówkami kompaktowymi, żarówki energooszczędne świecą dzięki związkowi chemicznemu o nazwie luminofor. Pokrywa on ścianki żarówki, a światło powstaje poprzez pobudzenie luminoforu promieniowaniem ultrafioletowym. Żarówkę energooszczędną łatwo poznać po tym, że nie zapala się od razu pełnym światłem, ale „rozpala się” powoli, by po kilkudziesięciu sekundach świecić maksymalnym światłem. Żarówki energooszczędne przybierają często formę wydłużonej tuby lub spirali.  Ich trwałość szacuje się na sześć do piętnastu tysięcy godzin. Zużywają też 70% energii mniej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami wolframowymi. Ze względu na to, że częste włączanie i wyłączanie obniża ich żywotność, zaleca się, aby używać ich w pomieszczeniach, gdzie światło zapala się rzadziej, ale na dłuższy czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here