Strona główna Ogólna Zadbajmy o swoje stopy

Zadbajmy o swoje stopy

189
PODZIEL SIĘ

Stopy pełnią bardzo ważną funkcję – to na nich spoczywa cały ciężar ciała i dzięki nim jesteśmy w stanie utrzymywać prawidłową postawę ciała. Dlatego bardzo ważne abyśmy potrafili odpowiednio o nie zadbać. W tym przypadku istotna jest właściwa pielęgnacja stóp oraz odpowiedni wybór obuwia.

Każdy z nas powinien przeznaczyć chociaż kilka minut dziennie na pielęgnację i relaks swoich stóp. Szczególnie dotyczy to osób, które spędzają cały dzień na nogach. Pamiętajmy także o odpowiednim zadbaniu o nasze stopy w okresie jesieni i zimy. Zakryte buty, które przepuszczają mało powietrza powodują nadmierne przegrzewanie i pocenie się stopy, co z kolei prowadzić może do puchnięcia oraz otarć.

Warto przede wszystkim zadbać o odpowiednie obuwie dostosowane do wykonywanych przez nas czynności. Pamiętajmy, aby obuwie, w którym spędzamy najwięcej czasu, było jak najwygodniejsze, przepuszczało dużo powietrza oraz byśmy czuli się w nim komfortowo.

Jak pielęgnować stopy?

Przede wszystkim pamiętajmy o dobranie obuwia, które nie będzie uciskało naszych stóp. Po domu nie powinniśmy chodzić boso, ponieważ może być to przyczyną różnych schorzeń. Podłoga w domu sprawia, że część podeszwy stóp nie dotyka podłoża, a część jest nadmiernie narażona na ucisk. Najlepiej nosić klapki, które będą odpowiednio dostosowane do naszych stóp, a jednocześnie zapewnią właściwą wentylację.

Oprócz dobrze dobranego obuwia, warto pamiętać o właściwym masażu i wygładzaniu naszych stóp. Na koniec każdego dnia powinniśmy moczyć nasze nogi, odpowiednio rozmasowywać oraz wygładzać. Warto zakupić specjalne peelingi oraz innego rodzaju kosmetyki, które sprawią, że twoje stopy będą odprężone i wypielęgnowane po każdym ciężkim dniu.

Idealnym sposobem jest robienie kąpieli swoim stopom, z dodatkiem soli czy olejków eterycznych. Możemy dodawać także miód czy cytrynę. Każdy rodzaj takiej kąpieli pozytywnie wpłynie na skórę twoich stóp – będą one wygładzone oraz odprężone. Pozbędziesz się dzięki temu wszelkich zanieczyszczeń czy obrzęków. Po dokładnym umyciu nałóż krem, który zabezpieczy twoje stopy przed pęknięciami.

Oprócz tego warto stosować raz w tygodniu specjalne peelingi oraz pumeks, aby wygładzić warstwę nadmiernie zbierającego się naskórka na piętach. Innym sposobem dla wygładzenia szorstkiej skóry może być wymoczenie stóp w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, oliwy oraz mleka.

Unikaj chodzenia boso w miejscach publicznych. To bardzo ważna zasada. Szczególnie na basenie i słowni jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje i zarazki. Pamiętajmy o odpowiednim obuwiu, które zabezpieczy nas przed problemami skórnymi. Używajmy także płynów dezynfekcyjnych, które dodatkowo nas ochronią.

Bardzo ważne jest odpowiednie suszenie i wycieranie stóp po kąpieli. Szczególnie zwróćmy uwagę na przestrzeń między palcami. Po właściwym wytarciu stóp należy nałożyć balsam lub krem, a następnie wmasowywać go do wyschnięcia.

Te i inne domowe sposoby na pewno pozwolą twoim stopom zachować odpowiedni wygląd oraz sprawią, że będą odprężone oraz zdrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here