Strona główna Bez kategorii Wystawy teatralne oraz zabawa w starożytności

Wystawy teatralne oraz zabawa w starożytności

277
PODZIEL SIĘ
Zabawa wywierała w I wieku kolosalny wpływ na masy. Istotne miasta imperium rzymskiego miały teatry, amfiteatry albo cyrki, a niektóre miały wszelkie te trzy obiekty. W pewnej publikacji można przeczytać: „Widowiska kojarzyły się z niebezpieczeństwem oraz podnieceniem graniczącym z szaleństwem, i bezustannym zalewem krwi”. Powożący rydwanami mieli stroje o różnych barwach, a każda drużyna reprezentowała ustaloną grupę społeczną lub ewentualnie polityczną. Na widok swych faworytów kibice dynamicznie wiwatowali.
Woźnice cieszyli się taką famą, że ludzie ozdabiali swe domy ich portretami, a im samym wypłacano wielkie sumy pieniędzy.
W miastach odbywały się również krwawe walki gladiatorów i walki z dzikimi zwierzętami, nierzadko toczone bez broni. Przestępców skazanych na śmierć odziewano czasami w skóry, co miało ich upodabniać do zwierząt, oraz rzucano na pożarcie celowo wygłodzonym poczwarom; takiej śmierci towarzyszyły niewyobrażalne męczarnie. Osoby oddające się tak koszmarnej rozrywce, zagubiły wszystkie poczucie moralności.
Teatr idealną rozrywką
Budowla, gdzie organizowano rozmaitego typu widowiska i przedstawienia sceniczne – tragedie, komedie, przedstawienia taneczne oraz muzyczne. W teatrach wielokrotnie przedstawiano spektakle różnej treści. Teatry zaczęto wznosić w Grecji ok. V w. p.n.e. oraz z w pewnych momentach wybudowano je w wielu kolosalnych miastach.
Ponieważ starożytni Grecy tak umiejętnie oraz pieczołowicie budowali teatry, publiczność mogła przyzwoicie widzieć oraz słyszeć wystawiane sztuki. Pokazy teatralne wywodziły się ze świąt urodzaju, celebrowanych dla uczczenia żniw oraz winobrania, oraz z poglądów dotyczących śmierci oraz odnawiania się życia. Te orgiastyczne święta obchodzono ku czci Dionizosa, mitycznego boga wina i urodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here