Strona główna Biznes Systemy sieciowe franczyzy – dlaczego warto?

Systemy sieciowe franczyzy – dlaczego warto?

457
PODZIEL SIĘ

W jaki sposób działa sieć franczyzowa? Dlaczego stało się to tak popularne? Jakie korzyści ma z tego franczyzodawca, a jakie franczyzobiorca? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Franczyza to po prostu jeden ze sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Tego rodzaju model biznesowy zakłada współpracę pomiędzy dwoma, niezależnymi od siebie podmiotami, tzw. franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Zawarta zostaje między nimi umowa, w której znajdują się wszystkie ustalenia dotyczące prawidłowego rozwoju i prowadzenia danego przedsiębiorstwa. Działanie danej sieci opiera się na sprawdzonej metodzie, która została wypracowana przez franczyzodawcę.

Systemy sieciowe franczyzy pozwalają przede wszystkim na większą dystrybucję produktów lub usług na rynku. W ten sposób dane przedsiębiorstwo zdobywa większe uznanie oraz popularność. Operator sieci współpracując z franczyzobiorcami, nie jest zobowiązany do otwierania własnych punktów, które musiałby utrzymać własnym kosztem. Płynie z tego wiele korzyści zarówno dla dawcy, jak i biorcy licencji.

Na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci dostępny jest obszerny katalog firm rozwijających swoje systemy sieciowe

Korzyści dla franczyzodawcy

Franczyzodawca nie musi sam organizować punktów sprzedażowych, aby dystrybucja towarów czy usług znacznie się poszerzyła. Wystarczy, że podejmie współpracę z franczyzobiorcami, którzy mu w tym pomogą. W ten sposób rozwój sieci będzie wymagał znacznie mniejszych kosztów oraz zaangażowania finansowego ze strony franczyzodawcy.

Oprócz tego, franczyzodawca pobiera od franczyzobiorcy opłatę za udostępnioną licencję (marka oraz know-how) – suma zależy od rodzaju danego przedsiębiorstwa. Poza tym biorca licencji zobowiązany jest również do miesięcznych opłat w zamian za różnego rodzaju świadczenia na jego rzecz. Nie zmienia to jednak faktu, że to franczyzobiorca ponosi odpowiedzialność za efekty swoich działań. Dotyczy to m.in. spraw związanych z zatrudnianiem personelu.

System sieci franczyzowej zakłada szybszy oraz bardziej skuteczny rozwój firmy. W ten sposób franczyzodawca nie musi samodzielnie zajmować się działalnością operacyjną każdej placówki. Poza tym znacznie zmniejszają się koszty związane z promocją oraz reklamą firmy. Po pierwsze im więcej placówek, tym działalność staje się bardziej rozpoznawalna, po drugie – franczyzobiorca jest zobowiązany do częściowej opłaty funduszu promocyjno-reklamowego.

Korzyści dla franczyzobiorcy

Patrząc na korzyści jakie czerpie franczyzodawca należy zapytać co z tego ma biorca licencji? Przede wszystkim korzysta on z gotowego pomysłu uznanej marki. W ten sposób zyskuje gwarancje na osiągnięcie sukcesu. Istnieje mniejsze ryzyko niepowodzenia niż przy zakładaniu własnej firmy od podstaw. Poza tym wymagania kapitałowe również są znacznie niższe. Oczywiście wiele zależy od przedsiębiorstwa, z którym się współpracuje. Franczyzobiorca korzysta z towarów oraz usług, które są znane klientom. Im bardziej uznana firma, tym większa szansa na szybszy zwrot inwestycji. Korzyść płynąca z tego rodzaju działalności jest obopólna.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here