Strona główna Rozrywka Rozrywka, odpoczynek i tarapaty?

Rozrywka, odpoczynek i tarapaty?

6549
PODZIEL SIĘ

Popularne formy rozrywki często nie uczą aktywności, ale bierności. Za przykład niech posłuży telewizja. W książce „Co robić po wyłączeniu telewizora” zapisano: Z samej swej natury (telewizja) hartuje nas do bierności: rozrywka, a nawet uczenie się nadchodzi nam bez trudu, bez wysiłku kreatywnego. Naturalnie nawet bierny relaks może mieć miarodajną wartość. Jakkolwiek jeżeli zabiera nadmiernie dużo czasu, ograbia z nader drogocennych możliwości.

Wielu się przekonało, że zajęcia wymagające aktywności, a nie bierności, dają więcej satysfakcji, niż można by przeczuwać. Niektórzy odkryli, że przyjemne są spotkania, na jakich ktoś czyta na głos. Inni oddają się różnorodnym hobby, na przykład grze na jakimkolwiek instrumencie lub też malowaniu obrazów. Wolno również aranżować wspólne wycieczki lub spotkania w gronie towarzyszy itp. Należyte strony ma również odpoczynek na świeżym powietrzu. Co poniektóre rodziny organizują biwaki, wędkują, idą po lasach, szlakach górskich, urządzają spływy kajakowe i tym podobne atrakcje. Dzieci są olśnione.

Kłopot związany z rozrywkami, szczególnie z niektórymi płatnymi, polega na tym, że niejednokrotnie pod żadnym pozorem nie pomagają się odprężyć ani nie dają zadowolenia. Kiedy na przykład jakaś drużyna sportowa przegrywa, jej zwolennicy są często przygnębieni, zawiedzeni, nawet rozzłoszczeni. Oglądanie meczu nie powoduje im w owym czasie żadnej radości. Na dodatek od uczestników płatnych imprez rozrywkowych oczekuje się z reguły przeciętnego przyglądania się, a nie współdziałania. W miejsce brać czynny udział, jesteś tylko biernym widzem. Może to wpływać ujemnie na zdrowie i na umiejętność utrzymywania kontaktu z drugimi. Z poniektórymi rodzajami rozrywki kojarzy się jeszcze inny kłopot: nie dająca się przewidzieć reakcja publiczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here