Strona główna Ogólna Nagrzewanie – zaawansowane technicznie, współczesne i ekologiczne

Nagrzewanie – zaawansowane technicznie, współczesne i ekologiczne

126
PODZIEL SIĘ

Planując swój wymarzony dom, od razu warto zastanowić się, który zastosujemy w nim układ nagrzewania. Zależnie od wyboru bowiem systemu ogrzewania od razu na etapie konstruowania będzie nieodzowne zastosowanie miarodajnych rozwiązań technicznych, uwzględniających kwestie ogrzewania. Dziś jest dużo rodzajów systemów grzewczych, zaczynając od szablonowych, innymi słowy wstawienia pieca grzewczego na węgiel bądź drewno, przez ogrzewanie gazowe, elektryczne lub na olej opałowy. Każde z tych rozstrzygnięć ma swoje mocne oraz słabe strony, dlatego należy wybrać system optymalny dla konkretnego wypadku.

Czasami uwarunkowania dyktują pewne rozwiązania, przykładowo może zaistnieć taka sytuacja, kiedy konstruowany dom będzie znajdował się w obszarze otoczonym programem środowiskowym, pozwalającym wyłącznie na zastosowanie takiego systemu ogrzewania, które będzie pro-ekologiczne. Z kolei fakt braku w bliskości działki budowniczej sieci instalacji gazowej wywoła eliminacje, już na starcie, myśli o ocieplaniu gazowym domu, które jest przydatne, relatywnie niedroga jest infrastruktura niebezużyteczna do tego rodzaju ogrzewania i jest to system dosyć wartościowy cenowo.

Ostatnimi czasy coraz to bardziej legendarne staje się ogrzewanie domu za pomocą wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do najbardziej kultowych należą: kolektory słoneczne, pompa ciepła oraz przydomowa elektrownia wiatrowa. Kolektory słoneczne lokowane są bądź na dachu obiektu, lub również obok niego, na wyjątkowych podstawach. Jednak to źródło ogrzewania może służyć tylko jako uzupełniające źródło ciepła, głównie w miesiącach wiosennych oraz letnich, kiedy jest najogromniejsze nasłonecznienie. Zastosowanie pompy ciepła to zajmujące rozwiązanie, jednakże relatywnie kosztowne. Jest to popłatna forma ogrzewania domu, jeśli jest on relatywnie kolosalny – nie opłaci się tego rodzaju inwestycja przy domu na przykład 100 metrowej przestrzeni. Przeznaczenie przydomowej elektrowni wiatrowej to zajmujące rozwiązanie, taka inwestycja ma prawo przez kilkadziesiąt lat zapewnić nam źródło ciepłej wody, służącej również do ogrzewania obiektu, jak również i do celów bieżących wymogów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here