Strona główna Technologia Innowacyjne technologie – czy faktycznie ich potrzebujemy?

Innowacyjne technologie – czy faktycznie ich potrzebujemy?

5875
PODZIEL SIĘ

Wszechobecne reklamy napadają każdego dnia nowościami. Codziennie jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o innowacyjnych produktach – pożytecznych czy też nie – nowych nurtach w modzie, różnych „must have tego lata czy zimy”, oryginalnych gadżetach elektronicznych. Możemy przebierać oraz kupować, co jedynie chcemy, bez ustanku nowsze i lepsze, jednak czy żeby na pewno niezbędne?

Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny dostarczył wielkie zmiany. Naturalnie dużo z nich to zmiany na poprawniejsze, bez postępu oraz wynalazków nie wolno by było chociażby leczyć pewnych chorób czy też kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to właśnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów.

Jakkolwiek większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy całkowicie bezużyteczne, bo przecież komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak niezmiernie od tego, który zszedł z linii wytwórczej dziś. Z jakiej przyczyny wobec tego producenci mówią coś innego? To łatwe – aby więcej sprzedać i więcej zarobić! Dawniej towary produkowano po to, by zaspokoić potrzeby ludzi, dzisiaj za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, jakich wcześniej nie odczuwali, by zapewnić sobie rynek zbytu na wciąż pionierskie artykuły, jakich bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.

Znane powiedzenie uczy, że poprawniejsze jest wrogiem słusznego, co świadczy, że jeżeli coś jest porządne, to nie należy próbować tego poprawiać, bo wolno to tylko popsuć. Niemniej jednak czy na pewno? Jeśli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa żywota. A niemniej jednak przedstawiciele nauki i zawodowcy z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to innowacyjnych wynalazków. Czy są one niepomocne?

Rzecz jasna, że są niezbędne. To naturalnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze oraz przyjemniejsze. Przecież gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy nowoczesnej kinematografii – dziś nie zdołalibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here