Strona główna Biznes Dotacje na rozkręcenie biznesu

Dotacje na rozkręcenie biznesu

73
PODZIEL SIĘ

Rozwój przedsiębiorczości przekłada się na niższe bezrobocie, lepszą kondycję gospodarczą oraz wyższy poziom życia obywateli w poszczególnych krajach. Unijni urzędnicy doskonale zdają sobie z tego sprawę i wspierają ambitnych przedsiębiorców.

Na wsparcie mogą liczyć między innymi ludzie planujący założenie własnej działalności gospodarczej. W ich przypadku dotacje UE bywają zasadniczym argumentem, przekonującym do rozkręcenia własnego biznesu.

Kto może liczyć na wsparcie finansowe?

Gdyby przyznawano je każdemu, szybko stałyby się sposobem na regularny zastrzyk pieniędzy. Środki z unijnych funduszy mają natomiast wspierać osoby, które naprawdę chcą zrealizować jakiś pomysł biznesowy. Najczęściej dotacje UE otrzymują ludzie młodzi, będący jeszcze przed trzydziestką. Jeżeli się nie uczą i nie pracują, to zadaniem urzędników w pierwszej kolejności pozostaje doradztwo oraz przedstawienie programu szkoleń i kursów.

Środki finansowe są przydzielane wyłącznie osobom, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć pracy, a do tego dysponują ciekawym pomysłem na własną działalność. Należy pamiętać, że chętnych jest wielu, a pula pieniędzy ograniczona. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dotacje unijne są bezzwrotne. Większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku poza osobami młodymi mają także ludzie po czterdziestym piątym roku życia, a także niepracujące matki i długotrwale bezrobotni.

Wsparcie dobrego pomysłu

Niektórzy słysząc bezzwrotne dotacje UE, od razu zaczynają wypełniać wniosek. Tymczasem aby mieć realne szanse na otrzymanie takich pieniędzy, trzeba przedstawić dobry pomysł i przemyślany biznesplan. Środki z funduszy publicznych mają stanowić wsparcie dla ludzi kreatywnych i chętnych do działania. Nie dostanie ich ktoś, kto zamiast skupić się na ciężkiej pracy i rozkręcaniu nowej firmy, będzie wyłącznie wydawał pieniądze.

Zasada łatwo przyszło, łatwo poszło w tym przypadku nie działa. Co więcej, w sytuacji skrajnej niegospodarności przedsiębiorca czasami zostaje zmuszony do zwrócenia otrzymanych środków. Urzędnicy dokładnie kontrolują, na co wydawane są fundusze unijne. To rozsądna strategia, dzięki które wsparcie finansowe otrzymują osoby, mające pozytywny wpływ na lokalną gospodarkę i rynek pracy.

Projekt dopasowany do potrzeb

Fundusze unijne, tak samo jak unijne dotacje, to pojęcia dosyć ogólne. W rzeczywiści odnoszą się one do różnego rodzaju projektów, realizowanych przez struktury Wspólnoty. Każdy z nich ma konkretne zadanie, jest także realizowany w określonym czasie. Dlatego przymierzając się do złożenia wniosku, najpierw należy sprawdzić, jakie programy są aktualnie wdrażane.

Chodzi o to, by znaleźć ten najlepiej dopasowany do rodzaju działalności oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia jest też często region, w którym się działa. W poszczególnych województwach dotacje UE udzielane są w oparciu o różne projekty. Każdy region ma bowiem nieco inne problemy, którym mają zaradzać między innymi pieniądze z unijnej kasy.

Więcej informacji

Generalna Izba Doradztwa Europejskiego opinie – zobacz więcej informacji o dotacjach europejskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here