Strona główna Rozrywka Dlaczego lubimy oglądać westerny?

Dlaczego lubimy oglądać westerny?

560
PODZIEL SIĘ

Westerny w dalszym ciągu przyciągają do siebie wielu fanów. Mimo że minęło już kilkadziesiąt lat od premiery filmów należących do klasyki tego gatunku, to filmy westernowe dalej zbierają swoje żniwo i zaskarbiają uwagę wielu miłośników.

Mimo że westernów z roku na rok produkuje się coraz mniej, to w dalszym ciągu tytuły należące do klasyki kina cieszą się dużą oglądalnością. Tak zwana dolarowa trylogia, „Rio Bravo” czy chociażby „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” dla wielu miłośników kina w dalszym ciągu są produkcjami bardzo atrakcyjnymi. Dlaczego zatem klasyczne westerny, w niektórych przypadkach wydające się sztucznie przedłużanymi produkcjami, potrafią dotrzeć do wielu odbiorców?

Dziki Zachód to stan umysłu

Nie da się ukryć, że stare filmy westernowe trafiają przede wszystkim do wielbicieli Dzikiego Zachodu. Dla widza preferującego inne gatunki filmowe westerny mogą wydać się śmiertelnie nudne; nie wszyscy emocjonują się pojedynkiem rewolwerowców czy pościgiem łowców głów. Warto jednak uświadomić sobie, że westerny mają w sobie wiele płaszczyzn i metafor podanych w długich, niekiedy specjalnie wydłużanych – szczególnie w przypadku spaghetti westernów Sergio Leone – scenach.

Pod adresem Kinoman.co dostępnych jest wiele interesujących produkcji; filmy i seriale online dla każdego

Należy również podkreślić, że filmy z gatunku westernu dokumentują znaczą część amerykańskiej historii. Nie trudno się zatem domyślić, że w Polsce wielu widzów westernowego kina lubi jednocześnie amerykański klimat. Jeżeli ktoś w szczególności interesuje się tym okresem, to dzięki westernom może podejrzeć, jak żyli ówcześni ludzie na przestrzeni wielu lat. Istnieją stare westerny ukazujące kolonizację prerii i dopiero namiastkę prawdziwego Dzikiego Zachodu, produkcje ze złotego okresu tamtego obszaru oraz takie, które pokazują, w jaki sposób powolnym krokiem wprowadzano nowoczesność w skolonizowane regiony.

Można zatem powiedzieć, że z kina westernowego czerpią przede wszystkim miłośnicy amerykańskiej historii, ale nie tylko. Westerny są doskonałą propozycją także dla osób, które cenią sobie świetną grę aktorską.

Świetna gra

Nie da się ukryć, że westerny mają do zaproponowania grę wielu doskonałych aktorów. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby o Katherine Ross i Robercie Redfordzie, dla których „Butch Cassidy i Sundance Kid” stanowiło krok milowy w karierze aktorskie. Kiedy mówimy o kinie westernu, nie sposób nie wspomnieć o Clincie Eastwoodzie, Lee Van Cleefie czy Johnie Wayne’u.

Co warte podkreślenia – kino westernowe zasłynęło nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie perfekcyjną grą aktorską. Wielu aktorom gra w westernach przyniosła mnóstwo dobrego, nierzadko będąc wręcz przepustką do świata Hollywood.

Podsumowując, nawet w dzisiejszych czasach wiele starszych westernów ogląda się z dużą przyjemnością. Bieżące produkcje z tego gatunku nie mają w sobie podobnego klimatu, który aż kipiał w produkcjach z Clintem Eastwoodem czy w jednym z najlepiej uznanych westernów, w której Katherine Ross zagrała u boku Roberta Redforda i Paula Newmana.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here