Strona główna Biznes Budowa lub renowacja? Finansowe nakłady z tym związane

Budowa lub renowacja? Finansowe nakłady z tym związane

282
PODZIEL SIĘ

Nieraz zdarzają się takie okazje, że wolno kupić stosunkowo tanio działkę z domem, jaki jest w niezmiernie złym stanie – a wobec tego przeznaczony do remontu. Można także zakupić działkę budowlaną i na niej zbudować od podstaw swój wymarzony dom. Pozostaje w związku z tym zapytanie – którą opcję wybrać, która jest korzystniejsza, czy remont starego domu wyniesie finansowo mniej aniżeli postawienie oryginalnego domu od podstaw?

W pewnych momentach właśnie okazuje się, że remont może pochłonąć znaczniejsze wydatki aniżeli postawienie nowego domu, co więcej może zająć o wiele więcej czasu.
Może się także okazać, nawet już w trakcie prowadzonego remontu, że dom jest w tak kiepskim stanie, że należy będzie wykonać jeszcze kolejne prace, nie zaplanowane pierwotnie. Skutkiem tego warto prawidłowo się zastanowić, czy kupować taki dom dedykowany do remontu, najprzyzwoiciej skorzystać wówczas z opinii biegłego, jaki byłby całkowity wydatek wyremontowania takiego mieszkania. Stworzenie domu od podstaw ma tą przewagę, że można wybrać dowolny projekt, nie ma żadnych ograniczeń narzuconych już istniejącymi uwarunkowaniami. Czasem korzystnym rozwiązaniem jest też kupno starego domu, wyburzenie go i postawienie w tym miejscu domu nowego.
Nim przystąpimy do realizowania inwestycji, jaką jest konstrukcja prywatnego domu, warto jest policzyć, przynajmniej w pewnym uproszczeniu, jaki będzie koszt budowy takiego domu i w jaki sposób zagwarantować finansowanie tej inwestycji.

Odpowiednio jest też posiadać możliwość awaryjnego zdobycia pokaźniejszych środków finansowych, choćby przez wzięcie kredytu.
Wydatek budowy domu to nie jedynie samo jego wymurowanie, należy tutaj wziąć w rachubę wydatek kupna działki pod konstrukcję, koszt projektu domu i pojedynczych przyłączy jak woda, prąd czy kanalizacja. Następny koszt to kupno materiałów budowniczych – w tej kwestii nie trzeba oszczędzać, ponieważ konstruujemy dom na pokolenia i ma być on pewny i solidnie wykonany. Następne koszty obejmują tak nazywaną robociznę, a w następstwie tego pieniądze przeznaczone na zapłatę dla ekipy budowlanej. Również w tym aspekcie nie przystaje zbytnio oszczędzać, przez wynajęcie ekipy najtańszej, jednak nie zawsze doświadczonej oraz porządnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here